BAHÇEDEKİ EMANET 4

Madem ne olduğu muammaydı Sarkis ile Latif de ne olduğunu sorma ihtiyacı duymadı. Onlar da sırayla çaylarını eline aldı. Behiye Hanım ise odaların birinde vakit namazını kılmaktaydı. Herkes televizyona dalmış çaya bisküvi banarken dışarıdan gelen belli belirsiz seslerin farkına ilk Sarkis vardı. Nebi’ye dönerek:

-Dışarıdan ses mi geliyor Nebi. Biri mi bağırıyor?

-Bağıranı çağıranı bitmez Sarkis abi mahallenin. Hurdacı gitse sebzeci geliyor, sebzeci gitse meyveci geliyor. Sanki mahalle mahrumiyet bölgesi de sokaklardan satıcı eksik olmuyor.

-Öyle mi, tamam kardeşim o zaman.

Sarkis aldığı cevaptan sonra önüne dönünce bu kez Latif Hoca :

-Gerçekten bir ses geliyor. Duyuyor musun Papaz Efendi?

-Ulan ben aranızda ne konuşuyorsunuz onu duymuyorum, dışarıdan gelen sesi nasıl duyayım. Anası kaybolmuş ördek gibi yuvanızdan kalkmamaya yemin mi ettiniz? Kalkıp baksanıza!

-Doğru söylüyorsun.

Diyen Latif hoca ayağa kalkıp önce mutfağa, oradan da giriş kapısından dışarı çıkarak sağa sola baktı. Gerçekten de biri bağırıyor ama sesler yakından gelmiyordu.

-Latif hoca buradayım, evde dolananlar gitti mi, buradayım yukarı bak hocam.

-Kimsin ulan nerden bağırıyorsun?

-Buradayım hocam, Şeref ben, son budadığımız kavağın tepesine bak el sallıyorum.

Latif hoca kendi budadığı evden bir kilometreden fazla uzaktaki kavağın tepesine bakınca Şeref’i seçebildi. Şeref alnına ve kollarına dallardan kamuflaj yapmış, dalın tepesinden bağırarak el sallıyordu.

-Gitti mi hocam ev sağlam mı?

-Kim gitti mi oğlum ne oldu size?

-Anlatırım hocam uzun hikâye, gel yanıma çok korkuyorum.

-Bekle Allahın cezası bekle geliyorum.

Latif hoca içerdekilere haber vermeden kapı önünde duran terliklerden birini ayağına geçirip Şeref’e doğru gitti. Koşar adımlarla ağacın yanına gelince Şeref usta bir dağcı çevikliğiyle ağaçtan daldan dala atlayarak bir kaç dakika içinde indi. Yüzü gözü bembeyaz olmuş, tabiri caizse gencecik yaşta çiçeği solmuştu.

-Ne oldu oğlum, ne bu halin?

-Sorma hocam makinenin başında çalışırken birden göründüler gözüme. Behiye babaannem yere ekmek döktü herhalde besmelesiz basınca musallat oldular. Ev temiz mi nerde diğerleri?

-Ulan narkotik operasyonu yiyecek torbacı evleri gibi ev temiz mi, ev temiz mi? Yok değil iki tona yakın Afgan Keneviri var. Yürü eve manyak herif, evde hepsi çay içiyorlar.