UMUT 18

Çoğu öngörü sahibi, topluma yön vermiş kişiler asırlar boyu aynı şeyi tekrarlayıp duruyor aslında. Zarar ettiğini görerek direnmek hem manasız hem de hayattan çalan bir durum oysa. Mestan tüm olanlara rağmen, işlerin baş aşağı gittiğini görüyor, çağa ayak uydurmaktansa büyük çöküş için kendi sonunu hazırlıyordu. Eskiden olsa belki haklı olabilirdi, ama şimdi genci yaşlısı yeniçağın getirdiği lezzetlere kendini teslim ediyor, eski lezzetlerin yüzüne dönüp bakmıyordu. 

Dükkânı kapatıp eve geldiğinde çok düşündü o gün Mestan. Acaba Haydar’ın dediklerini yapsa işleri tekrar toparlayabilir, dükkânı eski haline döndürür müydü? Aklına ilk yakında bulunan bir dönerciden soslu, patatesli döner söylemek geldi. Kalktı ve telefonunu alıp döner ve kola söyledi. On beş dakika sonra kapı çaldığında kapıyı açınca karşısında döner söylediği yerin servis elemanını gördü.

-Mestan Bey?

-Teşekkür ederim. Şuradan alabilirsiniz üstü size bahşiş kalsın.

-Sağ olun beyefendi. Afiyet olsun iyi akşamlar.

-Pardon bakar mısınız? Bir sorum olacak.

-Elbette beyefendi buyurun.

-Özel değilse günde kaç kilo döner satıyorsunuz?

-Belli olmuyor ki gününe göre değişiyor. Hafta sonu 300 kiloyu taktığımız oluyor.

-Ustayla birlikte mi 300 kilo?

-Anlamadım .

-300 kilo döneri duyunca şaşırdım. Cidden üç yüz kilo döner satıyor musunuz?

-Evet, beyefendi yalnız hafta sonları ama.

-Hafta içi ne kadar satıyorsunuz peki?

-200 kilo civarı. Pardon dönerci açmayı mı düşünüyorsunuz? Eğer öyle bir şey varsa gelin patronlarımla konuşun ellerinden geldiğince yardımcı olurlar.

-Döner dükkânım var zaten ama işlerim çok düşük. Sizin bir günde sattığınız döneri ben haftada satamıyorum.

-Nasıl yani haftada 200 kilo döner satamıyor musunuz? Madem öyle neden bu işle uğraşıyorsunuz, harcadığınız emeğe yazık. Hem neden satamıyorsunuz yeriniz nerde ?

-Yakın çok uzak değil. Satamama nedenimin dönerin yanına garnitür olarak domates ve soğan koyduğumu söylüyorlar. Patates ve sos koymadığın için böyle diyorlar.

-Doğru söylüyorlar. Cheddar peyniri çıktı çıkalı bizim işlerimiz on kat arttı. Ekmeğin arasına istersen sadece cheddar erit müşteri alıp yiyo, ayrıca arasındaki döner ne kadar ona bile bakmıyor. O yüzden tavsiyeleri dinleyin derim.

-Peki iyi akşamlar teşekkür ederim .