YOL BİTTİ

Olay kendi memleketim Nevşehir’in ilçesi olan Derinkuyu’dan Kayseri iline giden kıvrım kıvrım (hatta yolu bilmeyenlerin gece hastaneye taksi tutup giderken yol bitti diyip taksicinin geri döndüğü) bir dağ yolunda mavra hareketleriyle tanınan Osman abimiz ile Mustafa abimizin başından geçiyor. 

Bu Osman ile Mustafa, köylerin arasındaki bu yoldan ilçeye arabayla giderlerken yolda biri el kaldırıyor. İnsanlıktır bizim oralarda durulur yolcu alınıp o istikamette gideceği yere kadar götürülür. Bizimkiler de adamı alıyor. Neyse yolda biraz gittikten sonra sohbet açılmaya çalışılıyor, tanışma faslına gelince bizimkiler benim adım Osmoş bu da Mustoş diyor. Muhabbet biraz daha ilerleyince Mustafa Abi ile Osman Abi bizim ikimizi eve götürüp bizimle beraber olacaksın diyorlar. 

Adam önce şaşırıp şaka sanıyor ama bizimkilerin de ısrarını görünce olmaz benim o taraklarda bezim yok falan diyor. Bizimkiler hin, bizimkiler cin, yakalamışlar kuzuyu bırakır mı? Üstüne gittikçe gidiyorlar adamın en sonunda da para teklif ediyorlar ama adam Nuh diyor, peygamber demiyor.

Adama en son dönüp tamam o zaman sen bize gelmiyorsan biz sana geleceğiz ve sen para vereceksin seninle beraber olacağız, bizim prensibimiz böyle diyorlar. Adam bakıyor bunlar ciddi en sonunda kapıyı açtığı gibi kendini arabadan bırakıp düştüğü yerde bayılıyor. Tabi Osman ile Mustafa durup adamı alıp hastaneye götürürken yol boyu “Allah aşkına yapmayın bırakın!” sayıklamalarıyla hastaneye kadar götürüyorlar.

YAŞAR KARABAKLA