SARKİS’İN GELİŞİ 4

Nebi’nin küfür etmesine izin vermeyen Dimitri, konuyu yine eski günlerden açtı. Hem yürüyorlar hem konuşuyorlardı. Sarkis’in üzgün bakışları şehrin üzerinde geziyor her baktığı yerde bir anısını aklına getirip kahroluyordu.

İnsan, insanla sınandı tarih boyunca bu topraklarda ve insan insana kırdırıldı geçen yüzyıllarda. Türlü dona girip geldiler üstümüze ve ektikleri nifak tohumlarıyla kırdırdılar bizi birbirimize. Dini, mezhebi ne olursa olsun bir mahalleden cenaze çıkarsa bütün mahallelinin içi kan ağlar, bir mahallede düğün olursa şenlik bütün mahalleyi kaplardı. Aynı tastan ekmek yiyip, aynı bardaktan su içenlere farklı silah, farklı kurşun verilse de tetiği çekenler hep aynı ellerdi.

Bak bakalım koca Sarkis, kalmış mı eser çocukluğundaki Tokat’tan. Bak iyice seçmeye çalış bakalım. Şu köşedeki binanın olduğu yerdeki bağda mı içiyordu rahmetli baban arkadaşlarıyla? Rahmetli baban ki kaya gibi adamdı Sarkis, çevrece sevilir ve bilinirdi de. Haftada bir kaç kez arkadaşlarıyla saz çalıp, sohbet ederek içtikleri kiraz dalının altı şu marketin olduğu yer miydi? Senin değil seni masum gözlerle anılarını aratanların içi yansın Sarkis, senin değil seni vatansız bırakanların ciğerlerine yumruk gibi acılar insin. Kaldır kafanı be Sarkis, bak işte geldin hasretinden öldüğün, diyar diyar gezip de hep içini sızlatan memleketine. Gülümse hadi üzüldüğünü anlayıp onlar da üzülmesin haline. 

-Dostlar memleket çok değişmiş, yine de bu haline bile âşık oldum ben. Şimdi nereye gidiyoruz, Dimitri Amca?

-Behiye Sultan bana gelin dedi. Özlemiş seni, Geleceğini duyduğundan beri Sarkis diyor, başka bir şey demiyor.

-Anam kadar severdim onu. Ki o da beni evladı gibi severdi. Basri’den ayrı değilsin oğlum, ben seni evladımla aynı yere koydum derdi. 

Nebi bu duygusal ortamı dağıtmak gerektiğinin bilinciyle ceket cebine elini atıp bir kağıt çıkardı. Sarkis kağıdı görünce biraz duraksayıp Nebi’ye baktı.

-Hayırdır Nebi kardeş, evin eksik listesi mi?

-Yok, Sarkis Bey size şiir yazdım.

-Allah Allah ne şiiri bu? Merak ettim oku bakalım.

Gittin gurbete gelmedin geri

Behiye der o gözümün feri

Gelip ne hoş ettin bizleri

Sarkis abi sen Tokata hoş geldin !

Eski topraksın, kadir bilirsin

Anlatsam hali bize gülersin

Bahçedeki emaneti sen çözersin

Sarkis abi sen Tokata hoş geldin !