PÜSKÜLLÜ ENTARİ 10

Herkes büyük bir ciddiyetle sessiz sedasız yemeğini yerken bu kez düğün yapılacak alana aracıyla piyanist geldi. Aracı sahne kurulması planlanan ve tahtalardan platform şeklinde yapılan yerin önüne çektikten sonra aracından indi. Aracını boşaltmak için bagaj kapağına elini atınca yiğitbaşı yemek yemesi için piyaniste seslendi. Uzaktan bakıldığında genç, otuzlu yaşlarında, uzun boylu, al benizli, kıvırcık saçları bukle bukle olan bu genci Nebi ve Şeref ilk kez görmekteydi. Genç piyanist hızlı adımlarla masaya yaklaşıp sağ elini kalp hizasına koyup baş selamı verdikten sonra:

-Se se se selamı Aley aleyküm !

Hemen yiğitbaşı olduğu yerden kalkarak yer gösterdi. 

-Aleyküm selam kardeşim hoş gelmişsin. Buyur şöyle geç, Asım oğlum abine yemek getirin.

-Ho ho ho ho hoş bulduk abi.

Konuşmasından kekeme olduğu belli olan piyanist başını utancından yere eğerek gösterilen yere oturdu. Gerçi utanacak bir şey yoktu kusur Allahın kusuru alay edilmezdi ama bu gencecik fidan gibi delikanlı kendine kekeme olmayı yediremezdi. Asım koşar adım yemeği getirip piyanistin önüne bırakınca piyanist kaşığı önündeki peçeteye silerek yemeği yemeye koyuldu. Yemeğini yedikten sonra gömlek cebindeki sigaraya uzanan Nebi tam karşısında oturan piyaniste bakarak:

-Gardaşım hoş gelmişsin!

-Ho Ho hoş bulduk abi.

-Siman yabancı geldi, ben de düğüncüyüm. Bizim buralardan değil misin sen?

-A a Amasyalıyım abi.

-Şu Meşhur Amasyalı kekeç yaşar sen misin yoksa?

-be be benim abi.

-Çok duyduk methini tanışmak bugüneymiş. Arkadaşlar Yaşar arkadaşın bizim camiada adı büyüktür, ismini çok duymuştum ama tanışmak bugüneymiş. Öyle her düğüne gitmez düğün seçermiş yaşar arkadaş doğru muyum gardaşım?

-Do do do doğru abi .

-Düğün seçmesi de prensibindenmiş ben öyle işittim. Demeleri o ki Yaşar akrabalarının, Amasya civarının düğününe gitmez. Başka illerde olursa çalarım dermiş.

Yiğitbaşı omzunu ileri iterek masanın üstünden başını piyaniste uzattı. Lafa başlayınca Nebi de bakışlarını yiğitbaşına çevirdi.

-Sebebi ne ola ki yaşar kardeş. İnsan hısımının, akrabasının düğününü çalmaz da neden elleri çalar?

Yaşar’ın yüzü bir anda tabaktaki karpuz gibi oldu. Yemek yediği kaşığı elinden bırakıp sigarasına uzandı

-Bo bo boş ver be abi. Bu bu buyur si si sigara yak.