Poovera Bas

Sene 1999 her zamanki gibi yaz tatilinde, Tokat Artova’daki köyümüzdeyiz. Bizim orada yaz tatili demek harman demek, samanları üzerini çiğneye çiğneye samanlığa basmak demek ve yaz sonu patatis sökümü demek. (Ama özellikle patates değil patatis)


Amcam üsüyün ( hüseyin değil özellikle üsüyün) hatta tam ifadesiyle emmim üşüyün patatis sökümünden ve satımından sonra epeyce para yapmış, sivasdan bizim köyde pek bilinmeyen FİAT 54C turuncu çok yakışıklı bir traktör almış.

Bizde hiçbir şeye gerçek söylenişini söylemezler. Traktöre de motur derler. Motor bile değil motur.Emmim moturu Isuzu kamyonetten köyün en güzel kızı almış damat edasıyla indirdi, köylü tabi hemen etrafına toplandı.

-Lan üşüyün ne gözel motur lan bu
-Vay anasını nerden çaldın lan bunu
-Tekerleri gıcırmış lan sıfır mı aldın lan bunu
-Bah lan getmiş de sıfır motur almış gibi birçok takdir cümlesiyle birlikte moturumuzu incelemeye başladılar.

Üsüyün bu ne? Üsüyün bu ne işe yarıyor, üşüyün bunun el freni böylemiymiş vs vs sorular ardı ardı dizildi. Ve işte o an. Topal Remzi sadece üst tuş kısmı olan altı bomboş duran bir tuşa basarak sordu? “Üsüyün bu ne düğmesi ki böyle” Emmim hiç teklemeden sanki o soruyu bekliyormuş gibi, biraz da onların bilmediğini biliyor olmanın verdiği gurur dolu ifadeyle göğsünü kabarta kabarta “POOOVER düğmesi o” dedi.

Aslında hiçbir fikri yoktu. Emmim sıkışık anlarda çok orijinal yalanlar uydurabilen bir adamdı, Anadolu irfanı işte. Üstelik o düğmenin altı bomboştu, o kadar boştu ki basınca geri ittiran bir yay bile yoktu, düğme gömülüp kalıyordu.

Eve çıktık, Ben “emmi o pover düğmesi ne işe yarıyor” Ağnattım ya oğlum motur çekmez olunca, çamura mamura saplanır, gücü yetmez olunca ona basıyon gücü iki katına çıkıyor” diye sallamaya devam etti.

Emmimin benden bir yaş küçük zehir gibi bir oğlu vardı. Kadir. Rahmetli çok zekiydi gerçekten babasına baktı baktı “yav baba yine tavatir zorlu salladın ha düğmenin altı bomboş anasını satayım” dedi.

Emmim yav garuşdurma gonuşsun köylü bizi dedi güldük epeyce. Aradan birkaç ay daha geçti. Emmim pancar sökümü için bizi çağırdı yine gittik köye. Tarlada Kadir pancar yüklü traktörü yola çıkartmaya çalışıyor ama nafile, Traktör çamura gömülmüş, öküz gibi böğürüyor ama 1 santim bile kıpırdayamıyor. Amcam tarlanın içinden oğluna bağırıyor. 

“POOOVERE BAS LAN POOVERE BAS, LAN POOVERE BASSANA ATASINA RAHMET OKUDUĞUM” Evet emmim o kadar orijinal yalan uydururdu ki üstünden yeterli vakit geçince o yalanına kendi bile inanırdı.

İşin daha güzel olan tarafı şu ki sonraları bizim köyde o traktörün aynısından epeyce alan oldu ve traktör ne zaman çekemez olursa 20 senedir herkes o poovere basar.

İnce Ömer