KREUZBERG 6

Çete lideri, Haydar’ın ne dediğini kestirmeye çalışıyor, Kars’ın konuyla ne alakasını anlamaya çalışıyordu. Karşısında soru soran adamın masum olduğu, alay etmediği her halinden belliydi. Saf, temiz bir görüntüsü vardı Haydar’ın. Onun bu masum halleri çete liderinin belki de o an çok hoşuna gitti. Kurtluğun, adam kandırmanın meziyet sayıldığı şu günlerde Haydar’ın halini şu an kim görse eminim bu durum görenin de hoşuna giderdi. Yanaştı ve elini omzuna attın Haydar’ın, çete lideri:

-Anlamadım abi Kars ne alaka?

Haydar biraz gerildi, yanlış bir şey söylediğini düşünüp mahcup da oldu.

-Killa aşireti diyorum Kars’ın hani. Tunceliliyim bende gardaşım, Munzur çocuğuyum.

Heyecan yapıp gerildiğini anladı çete lideri. Çok üstüne gidip daha fazla heyecan yaptırmak istemedi ama heyecanını da yenemedi. Yıllardır ezilen, itilen bir halkın şu an ruh hali olduğu gibi Haydar’ın üstündeydi. Çekingen, mahcup duruşu yanlış anlaşılmamaya özen gösteren birinin duygularının dışa vurumuydu adeta. Heyecanı dinsin diye elini aldı omzundan Haydar’ın:

-Abim ciddiyim anlamıyorum ne aşireti, ne Kars’ı?

Haydar, çete lideri elini omzundan alınca biraz olsun rahatladı. Kelimeleri seçmeden ağzından yuvarlamaya başladı.

-Kardeşim dün gelen arkadaşınız 36 Boy’s dedi ya Karslı değil misiniz sizler?

-Yok, abi ben Malatya-Arguvanlıyım diğerleri de başka memleketlerden. Karslı olduğumuzu kim söyledi?

-Aynı vatanın çocuklarıyız nitekim. Ha Kars’lı olmuşsun, Ha Malatyalı ne fark eder. Dün arkadaşlarınız 36 Boy’s deyince Kars’ın plakası 36 ya ben memleketin plakasını isminize koymuşsunuz zannettim.

Çete lideri bu masum adamın yaptığı çözümlemeye gülümsedi. Yadırgamak yerine ona grubun açılımını söylemeyi tercih eder.

-Haydar’dı demi abim.

-Haydar, Haydar. Aslında Ali Zülfikar Haydar ama ben konuşanlar adımı söylerken yorulmasın diye Haydar ismini kullanıyorum. Düşünsene sen şimdi bana bir şey anlatacak olsan konuya başlamadan Ali Zülfikar Haydar abi diyeceğin aklına gelir anlatmaktan vazgeçersin. Bu yüzden kısaca Haydar diyorum.

-Tekrar memnun oldum abi. Bak Haydar abi, biz çeteye üye almadan önce gidip bir izbede üye olacak arkadaşı topluca 36 saniye dövüyoruz.

-Etmeyin gardaşım. 36 saniye dayak yiyen adam ölür gider elinizde.

-Bu yüzden 36 saniye dövüyoruz abi. Ola ki dazlaklar sıkıştırdı antrenmanlı olsun istiyoruz yeni üyemiz. 36 saniyelik dayanıklılık testini geçeni de gruba alıyoruz.

-Değişik bir üye kayıt mülakatıymış. Tabi siz bu işin içindesiniz daha iyi bilirsiniz de Killa’nın selamı var dediler o kim. 

-Kafanı çevir arkana bak abi. Kapüşonu çekmiş, gözlükle bize doğru gelen o. Geldiğinde kendisine sorarsın .