KREUZBERG 5

Birerli ikişerli çıktı dışarı esnaf. Herkesin yüzündeki kin ve öfke en ufak bir harekette patlayacak ve önünde hiçbir setin duramayacağı her hareketlerinden belliydi. Boy’s 36 nın elemanlarından on beş yirmi genç dükkânlarda geziyor, bütün esnafları dışarı çıkmaya çağırıyordu. Çok sürmeden orta yerde elli yüz kadar insan birikti. Bu sayı üstelik sadece buradaki esnaf ve halkın katılımıyla gerçekleşti. Aynı durum şu an bütün Kreuzberg’in sokaklarında yaşanıyor, grup grup insan öbekleri çağrı yapanların etrafında toplanıyordu. Kalabalık toplanınca Boy’s 36 liderlerinden birisi banklara çıktı ve konuşmaya başladı:

-Abiler, ablalar, kardeşler! Öncelikle acımız büyük. Dört canımızı, dört diyorum çünkü ölen iki Alman vatandaşı da masum oldukları için bizim canımızdan sayılır. Dört vatandaşımızı dün gece aşağılık bir terör saldırısına daha kurban verdik. 

Abiler, kardeşler, uzun yıllardır yaşayıp, yurt edindiğimiz bu topraklarda, şimdi bize öteki, şimdi bize istenmeyen gözüyle bakıyor. Bir grup Nazi destekçisi eski günlere olan hasretini dillendiriyor ve dünya halklarının yerin dibine soktuğu Nasyonal Sosyalizm denilen garabeti tekrar hortlatmaya çalışıyor. Sistematik olarak her gün bir işyerimiz yağmalanıp neredeyse her gün bir evimiz kundaklanıyor. 

Ablalar, okusun da insanlığa faydası olsun diye okula gönderdiğiniz çocuklar okul yollarında tartaklanıyor, insanlık dışı muamelelere maruz kalıyor. Bir grup dazlak onları buradan soğutmak için ellerinden gelen her şeyi yapmaktan kaçınmıyor. 

Kardeşler, babalarınızın, dedelerinizin gelip dişinden tırnağından arttırarak kurduğu bu evler, viraneden gül bahçesine dönen bu sokaklar ellerinizden alınmak isteniyor. Sizi kendi kanınızda boğup, kafataslarınızdan şarap içmek hayaliyle militanlar yetiştiriliyor. Dünya halklarının canına okuyan bu garabeti tekrar ayaklandırıp, Holokostlarda tekrar mazlumların canını almak için çaba sarf ediliyor.

Dostlar dün Kıbrıs’ta, beriki gün Karabağ’da kardeşlerimizin başına gelenler ortadadır. Şimdi dünyaya medeniyet dersi veren üzerine bastığım toprakların sahipleri dün nasıl suskun ve üç maymunu oynuyorlarsa bugün yine aynı oyunu oynamaktadır. Tarih boyunca ve bugün bizi atacakları ateş her daim harlanmakta ve her daim o ateşe odun taşınmaktadır. 

Aslan sürüye saldırdığında birlik olmazsa tutar en zayıftan yemeye başlar. Çünkü sürü gözden çıkarmış ve kendi hayatını devam ettirmek için onu aslanın ağzına atmıştır. Sürünün yanıldığı bir şey var ağabeylerim; aslan her doğan gün yine gelecek sürünün ertesi gün gözden çıkardığını sürüden koparıp alacaktır. Biz bu birliğimize, dirliğimize ışık olmak için kurulduk. Sizler rahat edebilin diye kendimizi aslanın karşısına atmaya karar verdik. Çocuklarınız okulda sistematik baskı görmesin diye, kocalarınız işyerlerinde tartaklanmasın diye bizler bugün çıkıp karşılarına durduk.

Tarih bizi her daim nereyi yurt edindiysek, orası için can veren deliler sayesinde yurt edindiğimizi yazar. Tarih kendini bu uğurda can veren yiğitlerin, fedailerin ismi anıldığında kalkıp ayağa alkışlar. Bizler sizlerin rahat edebilmesi için kendimizi feda etmeye hazır Boy’s 36’larız. 

Liderin konuşması bitince herkesin gözünden yaşlar akmış, o güne kadar biriken bütün dert ve keder yüreklerden boşalmıştı. Lider konuşmasını bitirip banktan inince Haydar yaklaştı yanına, sokuldu usulca:

-Gardaşım de hele Kars’ın neresindensiniz. Tunceliliyim ben de, Adım Haydar.