BEHİYE BABANNE

Bi ara çok garip rüyalar görüyodum. 2001 krizinde dört ay Tahtakale’de dolar alıp satmışım. Bi gece elimdeki bütün doları çok düşük fiyattan satarken sayıkladığımı duyan Behiye babaannem annemi kaldırıp; Koş Gülfidan ev Ocak gidiyo. Delirdi namussuz olanca doları zararına verdi demiş

Geçen Nebi dayımla Behiye babannemin Hicaz’a gideceği günü unutup eve sarhoş gittik. Baktık ki babaannem arabada gidiyo. Nebi dayım arabanın önüne kesip; Behiye anne ben seni göndermem dedi. Babaannem sinirlenip; Bırak nebi anan gibi hovardalığa gitmiyom Hecaza gidiyom dedi.

Çin seddini bilemeyen kadına niye kızıyonuz ya ? Behiye babaannem kendi evladından olan beni,torununu bilemiyo. Arada odama gelip ;Sen kimsin lan adi herif Ne arıyon bu evde diyo. Durumu izah edince Uzun uzun bakıp; Gülfidan senmisin kızım ? Basri Nere gitti diyo.

Dedem ölüm döşeğinde altı ay inledi. Son bi hafta bas bas bağırınca, Behiye babaannem koşarak salona gelip; çabuk gelin sıra kardeşlerinden çaldığı tarlaya geldi herhalde. Benim bileziklerin hesabını nasıl verecek acaba dedi.

İki gündür evde mutluluktan ağlamaktan anamız dinimiz gevredi. Nebi Dayım dün Naim filmini açtı, gören Naim’e ağlıyolar sansın diyo. Behiye babaannem demin odaya girdi; iki gündür Ne ağladınız Naim’e. Anası, babası sizin gibi ağlamamıştır. Gözünüz çıkacak ağlak adiler diyo

Saharyan amcanın oğlu Dikran abi gelmiş İstanbul’dan. Gelirken iki Şişe viski getirmiş Nebi dayımla bana,Behiye babaannem içmeyin şu gavurun zıkımını diye söylenince Nebi dayım “Senden Müslüman dünür. Daha senin dul aylığından bi şüşe bira içemedik” diyo. 

Behiye babaannem namaz kılarken tansiyonu düşünce ayakları yerden kesilmiş erdim uçuyorum sanmış. Anneme; Gülfidan hakkına çok girdim ama erip makama çıkarsam mantını çok ararım diye bağırmış.