ASIRLIK ÇINAR 4

Cemaat mezar yerine ulaştığında merhumu defnedecekleri mezar eşilmiş, mezar tahtaları mezarın başına hazır edilmişti. Tabut getirilip usulca mezarın başına koyuldu ve en yakın akrabalarından iki kişi merhumu mezara indirmek için mezarın içine usulca atladı. Nebi ciğerleri yakan sesiyle bir kez daha kedi eniği gibi viyakladı.

-Akarsu değilim coşup çağlayım, ağ başıma karalar bağlayım, ne olur az açılın dostlar, doya doya son kez ağlayım. Bizi bırakıp nerelere gidiyon Halis amca, Halis amca off off. Necip’te fırsat bu fırsat diyerek hemen atıldı:

-Halis amca bizi çok severdin, ne zaman görsen buyur ederdin, Aç mısınız tok musunuz diye sormaz, hemen kavurmayı hazır ederdin. Nur içinde uyu, az ekmeğini yemedim off! 

Muhtar Hadi, Necip’in ne demek istediğini anlayıp koluna girerek kıyıya çekti. Cemaatin arasından yavaşça ilerleyip az geride tenha bir yere geçtiler:

-Ulan kavurmayı ne diye karıştırıyorsun. Halis dedenin vejetaryen olmadığını bilmeyen mi var? 

-Ben nerden bileyim muhtarım bahseden olmadı ki. Nebi’ye söylemediniz mi?

-Söyledim ulan defalarca dedim. Çağır çabuk Nebi’yi.

Necip koşar adım gidip mezarın yanında çömelmiş ağlayan Nebi’nin koluna girdi. Muhtar çağırıyor diyerek onu muhtarın yanına götürdü. Muhtar elleri belinde sinirden dört dönüyor, Nebi gelse de çatsam diye bekliyordu. Ve nitekim Nebi gelir gelmez de öyle oldu.

-Ulan ben sana Halis dede et yemiyor, sakın et ile ilgili bir şey söylemeyin demedim mi?

-Notlarıma bakayım hemen muhtarım dedikten sonra Nebi elini ceket cebine atarak notlarını karıştırdı. Baktı aradı ama bir türlü et ile ilgili bir şey bulamadı.

-Valla muhtarım et ile ilgili bir not yok. Yemekle ilgili tek not sabah kahvaltınızı yapıp gelin bir de beni kahvaltı ile uğraştırmayın demişsiniz. Bakın hepsi burada kayıtlı ispatlı.

-Ulan Halis amca vejetaryen besleniyor, uzun yaşamasının sırrı bu ve bu yüzden sakın ola et ile ilgili bir şey söylemeyin demedim mi?

-Vejetaryen mi? Muhtarım sen deterjan demedin mi?

-Ne deterjanı?

-Halis amca eşyalarını deterjansız yıkıyor kimyasal maddelerden uzak durduğu için uzun yaşadı, uzun yaşamasının sırrı bu demediniz mi?

-Vejetaryen dedim ulan, vejetaryen dedim! Gidin pisliğinizi temizleyin dedikten sonra muhtar uzaklaştı. Nebi suçlar gözlerle Necip’e bakınca Necip bana bırak diyerek mezarın başına geri geldi. Gömleğin son parçasını da kopardıktan sonra ağıdını yakarak kendini dizlerinin üstüne yere bıraktı. 

-Ne olur halis amcamı sallamayın, onu bilinmezliğe yollamayın, etten kastım soya kavurması dostlar, lütfen beni yanlış anlamayın of Halis amca of! Nerelere gideyim…